Przejdź do

System łączności ratowniczej będący w ofercie firmy Sevitel na testach ratowników w Chorwacji.

18 lipca, 2023

W okresie od 28 kwietnia do 2 maja 2023 r. w Chorwackiej Paklenicy miała miejsce dwustronna współpraca pomiędzy polskimi ratownikami jaskiniowymi Grupa Ratownictwa Jaskiniowego (GRJ) a ratownikami Chorwackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (HGSS) z prezentacją systemu SWAR2EX.

W ośrodku Kita Gaćešina zespół chorwacko-polskich ratowników podjął udaną próbę wydostania na powierzchnię osoby uwięzionej w jaskini  „Vrata Percepcije” (głębokość -120 m) akcja ratownicza trwała 4 godziny. Wyjątkowo krótki czas uwolnienia z jaskini osoby poszkodowanej był wynikiem działań świetnie wyszkolonych ratowników oraz doskonale sprawdzającego się w ekstremalnych warunkach sytemu łączności ratowniczej SWAR2EX oferowanego przez Sevitel Sp. z o.o.

Cytując słowa ratowników w tym odpowiedzialnego za łączność:

[…] Ćwiczenia nie obejmowały zaawansowanej symulacji medycznej – skupiliśmy się na doskonaleniu technik transportowych oraz na testowaniu nowego systemu łączności bezprzewodowej. W trakcie ćwiczeń wszyscy mogliśmy przekonać się, że koncepcja oparta na gęsto rozstawionych, niewielkich rozmiarów repeaterach bardzo dobrze się sprawdziła.

[…] można z powodzeniem stwierdzić, że testowany system zrewolucjonizuje podejście do jaskiniowej akcji ratunkowej. Zapewnia stały kontakt z wybranymi lub nawet wszystkimi członkami akcji ratunkowej na całej linii działania oraz poza jaskinią. Nasze pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, system wymaga jeszcze kilku poprawek kosmetycznych, nad którymi już pracujemy. Większym problemem do rozwiązania będzie zmiana podejścia do prowadzenia akcji w jaskini, drastycznie zwiększa się ilość precyzyjnych informacji o uczestnikach akcji, i możliwość komunikacji między uczestnikami, przez co akcja przyjmie charakter podobny do trudnej akcji na powierzchni.

Po przeprowadzonych ćwiczeniach i następnie szczegółowej prezentacji wspomnianego systemu łączności chorwaccy speleolodzy zapowiedzieli podjęcie kroków zmierzających do zmówienia naszego sytemu łączności ratowniczej. Z przekazu ratowników wiemy, o ogromnym zainteresowaniu systemem SWAR2EX również w innych krajach.

Źródła informacji i zdjęć:

https://grj.com.pl/oboz-ratownictwa-jaskiniowego-w-chorwacji-29-04-2-05-2023/?fbclid=IwAR0vxG5Z_hwKd8PHcCPF6VQEp8KZKCPl9ePPyeQUVK5WRZUdp1_PcN9VPmo

https://www.hgss.hr/suradnja-hrvatskih-i-poljskih-spasavatelja-u-podrucju-speleospasavanja/#slider-1